Maltepe Ofis Taşımacılığı

https://www.evdenevecimensa.com/wp-content/uploads/2020/04/chairs-2181960_1920-1-1-1280x853.jpg

Ofis taşımacılığı, ülkemizde yaygınlaşmaya başlayan yeni bir sektördür. ‘Evden Eve Nakliyat‘ sisteminden esinlenilmiştir. Süreç hızlı ve basittir. Amaç; istenilen ofisin uygun şartlarda ve güvenli bir şekilde konum değişikliği sürecini gerçekleştirmektir.

Maltepe Ofis Taşımacılığı

Maltepe Ofis taşımacılığı üzerinde çalışan bir şirketle gerekli görüşmeler ve anlaşmalar yapılır. Şirket mevcut ofise inceleme yapılması için personel gönderir. Personel, ofisteki eşyaların sayısı, büyüklüğü üzerinde notlar alır, paketleme için gerekli malzeme maliyetini yaklaşık olarak hesaplar, yeni ofisin başlangıç noktasına olan uzaklığını saptar, kullanılacak aracın büyüklüğüne karar verir ve yakıt maliyetini belirler.  Bu görüşmeden sonra taşıma işlemi başlatılır.

Öncelikle hizmet veren şirketin marangozları tarafından, mobilyalar de monte edilir ve paketlenir. Tekrar kurulum sırasında kolaylık sağlaması için numaralandırma işlemi yapılır. Elektronik eşyaların paketlenmesi ile yine alanından uzman personeller ilgilenir. Hizmet alan tarafın isteğine bağlı olarak yazılı evrak, dosya, arşiv ve benzeri materyaller ilgili alanlara ayrılır, paketlenir ve etiketlenir. Burada ofis taşımacılığı şirketinin sorumluluğu büyüktür. Çünkü; evraklar yazılı belgeler birçok kişi kurum ya da kuruluşu ilgilendirir ve çok önemlidirler. Ambalajlama ve paketleme işlemi bittikten sonra koliler büyük bir titizlikle taşıma işleminin yapılacağı araca yüklenir.

Yeni ofis alanına gelindiğinde tercih edilen taşıma sistemi ile bina içerisine taşınır. Bu noktada asansörlü taşıma sistemleri binanın fiziksel konumunun izin verdiği ölçüde tercih edilir. Personel sayısını azalttığı ve transfer sürecini kısalttığı için oldukça önemli bir sistemdir. Bina içerisine alınan eşyalar yine marangozlar tarafından hızla kurulur, temizlenir ve kullanılmaya hazır hale getirilir. Elektronik eşyalar; bilgisayarlar, ses sistemleri, yazıcılar, faks cihazları ilgili personeller tarafından kurulur. Yine hizmet alan tarafın isteğine bağlı olarak yazılı evraklar alanlarına yerleştirilir.

Ofis kullanıma hazır hale getirildiği anda ‘Ofis Taşımacılığı’ süreci son bulmuş olur. İşlem basamakları bu şekildedir. Bu süreçte, hizmet alan ya da hizmet veren tarafın hiçbir şekilde mağdur olmaması için sözleşme yapılır. Ayrıca hizmet veren şirket, herhangi bir hasar ve kayıp durumlarında karşı tarafın mağdur olmaması adına sigorta yapar. Bu da hizmet alan taraf için güven verici bir hamledir.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Biz Kimiz?Çimensa Nakliyat
Evden eve nakliyat sektörü; gelişen ve büyüyen dünyaya paralel olarak, kendiliğinden oluşmuş ve bütün sosyal kültürlerin ortak sorununa getirilmiş bir çözümdür. Taşımacılık yıllardan beri insanoğlu için en gerekli işlemdir. Taşımacılık işlemi zamanla bir ihtiyaç haline gelmiştir ve firmamız Çimensa Nakliyat bu ihtiyacı en kusursuz şekilde gidermek için İstanbul merkezli olarak kurulmuş, zamanla Türkiye’ nin her bir noktasına taşımacılık hizmeti sunarak sektörde tercih edilen en iyi isimlerden birisi olmayı hak kazanmıştır.
Bize Ulaşınİletişim Bilgileri
Hasanpaşa Mah. Hisar Sok. No:56

Copyright by Çimensa Nakliyat. Tüm hakları saklıdır.

Copyright by Çimensa Nakliyat. Tüm hakları saklıdır.