Kadıköy Ofis Taşımacılığı

https://www.evdenevecimensa.com/wp-content/uploads/2020/03/conference-room-768441_1920-1-1280x853.jpg

Ofis taşımacılığı, ‘Evden Eve Nakliyat’ sektöründen türemiş bir oluşumdur. Süreç, genel hatlarıyla üç aşamada gerçekleşir. Bu aşamaların hepsinde büyük bir özveri ve titizlik hakimdir. Hizmet alan tarafın hiçbir şekilde mağdur olmaması için tüm önlemler alınır.

Kadıköy Ofis Taşımacılığı

Ofis Taşımacılığı İş Akışı:

İlk olarak Kadıköy ofis taşımacılığı yapabilecek nakliyat şirketi ile iletişime geçilir. Gerekli görüşmeler yapılır ve şirket ön inceleme yapılması için mevcut ofise personel gönderir. Personel, ofisi genel hatlarıyla inceler ve eşyaların korunması, paketlenmesi, ambalajlanması için gerekli materyal ve maliyet hesabını yapar. Yeni ofis binasının mevcut konuma uzaklığı ve taşınacak eşyaların miktarına göre araç seçimi yapılıp, yakıt ücreti hesaplanır. Taşıma sırasında yeterli olacak personel sayısı belirlenir. Binanın yerleşimine göre taşıma sistemi seçimi yapılır. Örneğin; yeterli alan varsa asansörlü taşıma sistemi tercih edilir. Asansörlü taşıma sisteminin tercih edilmesi; iş gücünün büyük bir kısmının mekanik sisteme aktarılması açısından kazanç sağlar. Gerekli personel sayısını minimum düzeye indirmeye yardımcı olur.

Bir diğer aşamada, ön inceleme basamağında belirlenen koşullara paralel işlemler başlar. Ofiste bulunun mobilyalar, ofis taşımacılığı şirketinin kendi bünyesinde ki marangozlar tarafından de monte edilir. Tekrar kurulum aşamasında kolaylık olması açısından numaralandırılır ve özenle ambalajlanır. Diğer evrak, dosya, yazılı tüm belge ve araç-gereçler, hizmet alan kurumun talebi çerçevesinde paketlenir ve etiketlenir. Bilgisayarlar, faks cihazları, yazıcılar, ses sistemleri gibi tüm elektronik aksamlar, yine alanında uzmanlaşmış kişiler tarafında büyük bir titizlikle koruma altına alınır. Taşınacak tüm eşyalar, çeşitli şekillerde paketlenip taşınabilir duruma geldiğinde, taşıma işleminin gerçekleştirileceği araca aktarılır ve üçüncü aşamaya geçilir.

Üçüncü ve son aşamada, taşıma aracı yeni adrese doğru yola koyulur. Adrese ulaşan eşyalar belirlenen taşıma sistemine göre ofise yerleştirilir. Marangozlar tarafından paketlenen mobilyalar yeniden monte edilir, temizlenip yerlerine yerleştirilir. Yine hizmet alan kişi ya da kişilerin talepleri doğrultusunda, evrak, dosya ve arşivler istenilen şekilde düzenlenir. Bilgisayarların, faks cihazlarının, ses sistemlerinin kurulumları ve ayarlamalarının yapılması için ekip çalışır. Ofis tamamen kullanıma hazır konuma geldiğinde, ‘Ofis Taşımacılığı’ adı altındaki süreç tamamlanmış olur.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Biz Kimiz?Çimensa Nakliyat
Evden eve nakliyat sektörü; gelişen ve büyüyen dünyaya paralel olarak, kendiliğinden oluşmuş ve bütün sosyal kültürlerin ortak sorununa getirilmiş bir çözümdür. Taşımacılık yıllardan beri insanoğlu için en gerekli işlemdir. Taşımacılık işlemi zamanla bir ihtiyaç haline gelmiştir ve firmamız Çimensa Nakliyat bu ihtiyacı en kusursuz şekilde gidermek için İstanbul merkezli olarak kurulmuş, zamanla Türkiye’ nin her bir noktasına taşımacılık hizmeti sunarak sektörde tercih edilen en iyi isimlerden birisi olmayı hak kazanmıştır.
Bize Ulaşınİletişim Bilgileri
Hasanpaşa Mah. Hisar Sok. No:56

Copyright by Çimensa Nakliyat. Tüm hakları saklıdır.

Copyright by Çimensa Nakliyat. Tüm hakları saklıdır.