Ataşehir Ofis Taşımacılığı

https://www.evdenevecimensa.com/wp-content/uploads/2020/03/apple-1868496_1920-1-1280x853.png

Ofis taşımacılığı, günümüzde yaygın olarak kullanılmasa da zamanla adını duyuracak yeni bir oluşumdur. Ofis değişikliğinde, mobilyaların, evrakların ve diğer araç-gereçlerin güvenli bir şekilde mevcut konumundan alınıp istenilen yere götürülmesidir. Şimdilik İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerde yaygınlaşmaya başlayan bu yeni sektör zamanla daha profesyonelleşerek şekillenip çoğalacaktır. Hizmet genel olarak “Evden Eve Nakliyat” diye adlandırdığımız sistemden esinlenilerek ortaya çıkmıştır. Ancak içerisinde resmi evrak ve dosyaların var olmasından ötürü evden eve nakliyattan daha titizlik ve hassasiyetle taşınması gerekir. Bu evrak, dosya ve arşivler birçok kişi, kurum ve kuruluşu ilgilendirir. Bu yüzden taşıma şirketinin sorumluluğu bir hayli fazladır.

Ataşehir Ofis Taşımacılığı

Ataşehir Ofis Taşımacılığının Aşamaları:

Ataşehir Ofis taşımacılığı, taşıma şirketimizle iletişime geçip, talebinizi belirttikten sonra genel hatları ile üç ana bölümde tamamlanır.

İlk aşamada; taşıma şirketi ile iletişime geçilir ve mevcut ofise taşıma şirketi tarafından ön inceleme yapmak amaçlı personel gönderilir. Taşınacak eşyaların sayısı, büyüklüğü, incelenir. Ambalajlamada kullanılacak materyal maliyeti hesaplanır. Yeni ofisin konumuna göre nakliye yöntemi seçilir. Örneğin; bina çevresi ve konumu müsaitse asansörlü taşıma sistemi kullanılır. Eşya sayısına göre kullanılacak aracın büyüklüğüne karar verilir. Bu çalışma için kaç personelin gerekli olduğu saptanır. Böylece gerekli ön inceleme süreci tamamlanmış olur.

İkinci aşamada; hizmet alan tarafın isteğine bağlı olarak evraklar ve dosyalar büyük bir titizlikle paketlenir ve etiketlenir. Mobilyalar şirket bünyesindeki alanında uzman marangozlar tarafından yine aynı titizlikle de monte edilir ve monte sırasında kolaylık olması hasebiyle numaralandırıldıktan sonra ambalajlanır. Her şey ambalajlandıktan sonra, dikkatlice araca yerleştirilir ve yeni ofise doğru yola çıkılır.

Üçüncü ve son aşamada ise; titizlikle ambalajlanmış paketlenmiş eşyalar belirtilen adrese getirilir, ofise taşınır ve mobilyaların montesi yapılır. Evraklar ve dosyalar yine istenilen şekilde yerleştirilir. Ofis içi düzen tam anlamıyla sağlandığı vakit nakliye şirketi ofis taşımacılığı görevini tamamlamış olur.

Bu süreçte hizmet veren tarafında hizmet alan tarafında hiçbir şekilde mağdur olmaması için sözleşme yapılır. Taşınacak eşyaların sigortalı bir şekilde taşınması da hizmet alan kişi için oldukça önemlidir. Bu işlemde nakliye şirketi tarafından gerçekleştirilir.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Biz Kimiz?Çimensa Nakliyat
Evden eve nakliyat sektörü; gelişen ve büyüyen dünyaya paralel olarak, kendiliğinden oluşmuş ve bütün sosyal kültürlerin ortak sorununa getirilmiş bir çözümdür. Taşımacılık yıllardan beri insanoğlu için en gerekli işlemdir. Taşımacılık işlemi zamanla bir ihtiyaç haline gelmiştir ve firmamız Çimensa Nakliyat bu ihtiyacı en kusursuz şekilde gidermek için İstanbul merkezli olarak kurulmuş, zamanla Türkiye’ nin her bir noktasına taşımacılık hizmeti sunarak sektörde tercih edilen en iyi isimlerden birisi olmayı hak kazanmıştır.
Bize Ulaşınİletişim Bilgileri
Hasanpaşa Mah. Hisar Sok. No:56

Copyright by Çimensa Nakliyat. Tüm hakları saklıdır.

Copyright by Çimensa Nakliyat. Tüm hakları saklıdır.